طراحی خانه های ویلایی و نکات طلایی که باید رعایت کنید!

19 آبان 1401
0 دیدگاه
طراحی خانه های ویلایی 85321203456

اگر ‌بخواهید محیطی زیبا و آرامش بخش خلق کنید که از طرفی درخور نام ویلا باشد . از سوی دیگر، رفاه و آسایش مورد انتظار خانه‌های ویلایی را به همراه داشته‌باشد، باید از اصولی خاص تبعیت کنید. نکاتی عمده در طراحی خانه های ویلایی در مازندران وجود دارد که بد نیست این موارد را با هم از نظر بگذرانیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در  طراحی خانه های ویلایی چه چیز مورد اهمیت است؟

طراحی ویلا در مازندران ، سابقه‌ای درخشان و آشنا دارد. اگر می‌خواهید یک طراحی مطمئن در خانه‌هایی ویلایی شمال داشته‌باشید باید تمامی موارد، از رنگ و بافت گرفته تا پلان، حجم و سایر عناصر طراحی، به صورت دقیق و تمیز انتخاب شده‌باشند. ویلاهای شمال، از طیفی وسیع در معماری و سبک‌های طراحی داخلی تبعیت می‌کنند. برای مثال در طراحی خانه‌های ویلایی شمال، شما از سبک مینیمال تا کلاسیک، مدیترانه‌ای، ساحلی، روستیک و … را شاهد هستید و هر یک در نوع خود می‌تواند بسیار بی‌نظیر و دقیق طراحی شده‌باشد.

برای داشتن یکی از بهترین طراحی‌هایی خانه‌های ویلایی در شمال، که مشتریان زیادی را برای شما به همراه داشته‌باشد. قاعدتا باید از اصولی ویژه بهره ببرید و از تیمی مجرب استفاده کنید که نه تنها با اصول طراحی خانه‌های ویلایی آشنا باشند، بلکه با بازار ویلا در شمال و رقابت آن نیز آشنا بوده و بتوانند در راستای این مارکت داغ و پر سر و صدا، انتخاب‌هایی صحیح داشته‌باشند.

قبل از اینکه بخواهیم اصول طراحی خانه‌های ویلایی را از نظر بگذرانیم باید یادآوری کنیم که انتخاب سبک طراحی ویلا مرحله‌ای مهم است . پس شما باید در این زمینه کاملا تکلیف خود و طراح را مشخص کنید تا او بتواند طبق اصول همان سبک کار را پیش ببرد. شناخت صحیح سبک‌ها به طراح کمک می‌کند تا خانه‌های ویلایی را مطابق با خواسته شما، در حال و هوایی منحصر به فرد، از مدرن تا کلاسیک، طراحی کند و شما در آن ویلا در شمال، حس مطلوب آرامش را داشته‌باشید.

طراحی خانه های ویلایی 2785005465

انتخاب رنگ در طراحی ویلا

انتخاب صحیح و مناسب رنگ در طراحی بخشی غیر قابل چشم‌پوشی است، چه با طراحی خانه‌های ویلایی مواجه باشیم چه با طراحی یک مرکز فرهنگی و یا تجاری، رنگ تا حد زیادی می‌تواند زبان یک طراحی را تغییر دهد؛ در حدی که گاه با انتخاب نامناسب رنگ، یک طراحی فاخر، به اثری مضحک تبدیل شده و یا به نصف خود تقلیل می‌یابد.

دردکوراسیون داخلی  خانه‌های ویلایی و یا حتی طراحی نما، انتخاب ترکیبی صحیح از رنگ‌ها، مهم بوده و شما باید ترکیبات رنگی مناسب هر سبک را به صورت صحیحی بشناسید تا بتوانید در یک ویلا در شمال با همان سبک به کار بگیرید.

برای مثال، در ترکیب‌های رنگی مدرن برای خانه‌های ویلایی، غالبا رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود ولی در نهایت این کارفرما و صاحب‌خانه است که بهتر است بگوید به چه رنگ‌هایی علاقه دارد و طراح با توجه به سلیقه او و راهنمایی و تجربه خود، بهترین رنگ را برای ویلا انتخاب کند.

انتخاب صحیح رنگ به حدی مهم است که اگر اصولی انجام نشود، ممکن است موجب رخوت و سستی اعضای خانه شده و زندگی در مکان مورد نظر را برای آن‌ها سخت کند! انتخاب رنگ‌های مکمل و ایجاد یک فضای متعادل، بهترین راه حلی است که یک طراح می‌تواند به کار بگیرد تا بتواند غالب روحیات را راضی نگه دارد. شناختن پالت‌های رنگی در اینجا به کمک شما می‌آید و می‌توانید ترکیبی صحیح و چشم‌نواز را برای خانه‌های ویلایی با استفاده از این پالت‌ها انتخاب کنید.

توجه به بافت در طراحی خانه‌های ویلایی مازندران

انتخاب یک بافت منحصر به فرد و توجه به آن در طراحی، یکی از اصول و البته یکی از ترفندهایی است که می‌تواند یک ویلا را چند پله بالاتر از سایر رقبای خود قرار دهد! برای مثال، این بافت می‌تواند تکرار یک الگوی خاص هندسی باشد، از منحنی گرفته تا زیگزاگ، مکعب، خطوط درهم شکسته و …

بافت می‌تواند در ترکیبات مربوط به متریال خود را نشان دهد! برای مثال، شما می‌توانید، کفپوش‌ها، لوازم تزئینی، دیوارکوب‌ها و … را از جنسی خاص با الگویی تکرار شونده انتخاب کنید و یا با رعایت تنوع هم به ترکیب صحیحی از متریال‌های مختلف برسید که در نهایت به منحصر به فرد شدن خانه‌های ویلایی شمال کمک می‌کند.

طراحی خانه های ویلایی 541654005654

عرصه بندی در طراحی خانه‌های ویلایی

و می‌رسیم به یکی از مهم‌ترین و چالش‌ برانگیزترین قسمت‌ها در طراحی خانه‌های ویلایی! به ویژه برای ما ایرانیان و نوع نگاه ما به عرصه‌بندی خانه و فضاهای عمومی و خصوصی! بی‌شک یک خانه ویلایی با رعایت اصول صحیح عرصه‌بندی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد تا یک خانه که در اتاق خواب مستقیم به نشیمن باز شده و بلافاصله پس از ورودی به نشیمن می‌رسیم و تا انتهایی‌ترین قسمت خانه هم از ورودی قابل مشاهده است!

اینجاست که ترفندهای تفکیک و عرصه‌بندی به کمک ما آمده و ما را در ارائه بهترین طرح برای خانه‌های ویلایی همراهی می‌کنند.  قبل از هرچیز ارائه یک دیاگرام مناسب برای طراحی از اهمیتی ویژه برخوردار است و پس از آن، شناختن صحیح فضاهای خصوصی، عمومی، نیمه عمومی و نیمه‌خصوصی. در اینجا، در ابتدا، زون‌بندی مناسب را انجام می‌دهیم و پس از آن، به جایگذاری درست فضاها در این زون‌ها اقدام می‌کنیم. این مرحله در زمان لکه‌گذاری طراحی خانه‌های ویلایی اتفاق می‌افتد.

در همینجاست که تصمیم می‌گیریم عرصه خصوصی در کدام قسمت باشد و زون عمومی در کدام جبهه. غالبا، جبهه جنوبی را به نشیمن اختصاص می‌دهیم و در سوی دیگر، جبهه شمالی را به اتاق‌های خواب؛ و فضاهایی که به نور طبیعی نیاز ندارند، مثل سرویس بهداشتی و انباری را به بخش‌هایی که نورگیری ندارند منتقل می‌کنیم. یکی از اصول مهم و الزامات در طراحی خانه‌ های ویلایی، سعی در عدم ایجاد فضاهای پرت است.

پارکینگ وانباری در طراحی خانه‌های ویلایی

یکی از مواردی که وجه مثبت خانه‌های ویلایی محسوب می‌شود و وجود آن در ترکیب کلی، نوعی ارزش برای ویلا محسوب می‌شود، وجود پارکینگ است. از طرفی، خانه‌ های ویلایی بهتر است یک انباری با مساحت مناسب داشته‌باشند تا کارکردهای مثبت یک فضای ذخیره را برای ساکنین برآورده نماید. بهترین حالت همین است که انباری در زیرزمین باشد و بخشی از فضای داخلی به آن اختصاص نیابد، با اینحال، اگر این کار ممکن نبود، تعبیه انباری در فضاهای داخلی نیز بلا مانع است و می‌توان در نزدیکی اتاق خواب‌ها و یا آشپزخانه، یک انباری طراحی کرد.

این موارد، برخی از مختصرترین نکات در رابطه با اصول طراحی طراحی خانه های ویلایی بودند که در ویلگ مهندس صدرنژاد  به آن‌ها اشاره کردیم. بی شک در هر طراحی و با توجه به شرایط ویژه هر سایت و خواسته‌های کارفرما، این نکات می‌تواند متغیر باشد. اما  برخی از موارد هرگز صد در صدی نیستند و ممکن است دست‌خوش تغییراتی شوند. با این حال، رعایت نکات خالی از لطف نیست. چراکه می‌تواند به بهتر شدن طراحی منجر شود و رضایت ساکنین را در پی داشته‌باشد.

 

ارسال دیدگاه