برج رسکت برجی با قدمت هزار ساله در مازندران !!

4 بهمن 1401
0 دیدگاه
برج رسکت 05475125341520

برج رسکت کجاست؟ همواره کشف بازگشایی رمز زندگی گذشتگان برای انسان ها بسیار خوشایند است؛  به همین بابت ما قصد داریم  یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی  مازندران که به عنوان یک برج مهم  محسوب می شود نیز صحبت کنیم. روستای رسکت در 40 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان مازندران یعنی شهر ساری بخش دو دانگه  قرار دارد. این برج زیبا علاوه بر دارا بودن ارزش تاریخی و هنری، یک ویژگی دیگر نیز دارد که شهرت آن را دو برابر کرده است. در این برج یک کتیبه به خاطر پارسی پهلوی ساسانی نیز وجود دارد. قدمت اصلی این برج به سده پنجم هجری قمری بازمی گردد. در این یادداشت به توصیف این برج زیبا می پردازیم و درباره آن اطلاعات جالب توجهی را ارائه می کنیم. با ما همراه باشید.

*بابلسر یکی از شهرهای توریستی استان مازندران بوده افراد زیادی را به قصد مهاجرت و زندگی کردن نیز به سمت خود کشانده است. به همین خاطر خرید ویلا و آپارتمان در بابلسر و رهن و اجاره ویلا و آپارتمان در بابلسر نیز همواره در همه ایام سال به ویژه تعطیلات نیز رشد صعودی نیز دارد و در رتبه اول شهر های  مهم استان مازندران نیز محسوب می شود.

برج رسکت 0147865435526320

برج رسکت ساری کجاست و مسیر دسترسی به آن

این برج در جنوب غربی ساری و در فاصله 40 کیلومتری این شهر واقع شده است. روستای رسکت این برج را در دل خود جای داده است. برای رسیدن به این برج باید به بخش دودانگه در استان مازندران رفت. اگر می خواهید از سمت ساری به سوی این برج، حرکت کنید باید در ابتدا وارد بلوار کشاورز شوید و از آنجا به جاده کیاسر بروید. مسیر خود را تا دو راهی ادامه دهید. با استفاده از تابلوهای راهنما وارد مسیر سد سلیمان تنگه شوید. از آنجا به خروجی روستای رسکت خواهید رسید.

آدرس برج رسکت ساری: استان مازندران، شهر ساری، جاده بالای رسکت

معرفی برج رسکت ساری

در جنوی غربی شهر ساری در استان مازندران، یک برج مدور وجود دارد که از آجر ساخته شده و قدمت آن به سده پنجم هجری قمری باز می گردد. سبک معماری این برج به شدت قابل توجه می باشد و در آن استفاده بسیار جالبی از علم هندسه به عمل آمده است. در این برج مقرنس کاری زیبایی انجام شده که در کنار تزئینات آجری جلوه به خصوصی به خود یافته است. کتیبه های موجود در این برج به دو خط پارسی پهلوی ساسانی و کوفی می باشند که متاسفانه به علت فرسایش، خواناییشان را از دست داده اند.

سبک معماری برج رسکت

این برج بنایی مدور و استوانه ای شکل دارد و با اتکا به سکوی سنگی که در زیر آن قرار دارد روی شیب تند تپه واقع شده است. ارتفاع این برج؛ حدود 18 متر است و محیط دایره ای که قاعده بنا را تشکیل داده، 15 متر است. در حد فاصل گنبد و بدنه برج، مقرنس کاری های زیبا و چشم نوازی دیده می شود. گنبد این برج، مخروطی شکل است. قطر بخش داخلی این برج، 57 متر می باشد و لب آن با آجرچینی و گچبری مزین گردیده است. بالای در برج، یک کتیبه مشاهده می شود که با گچ ساخته شده و در آن چهار سطر نوشته وجود دارد. سه خط اول این کتیبه به صورت کوفی ریحان است. یک کتیبه دیگر به خط پارسی پهلوی ساسانی می باشد.

برج رسکت 056453154120

جاذبه های گردشگری ساری در اطراف برج رسکت

بر کسی پوشیده نیست که استان مازندران یکی از مهم ترین نقاط گردشگری کشور می باشد و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به سوی این منطقه توریستی برای تفریح و آرامش گرفتن راهی می شوند. در هر نقطه از این استان، تعداد زیادی جاذبه گردشگری طبیعی و بعضا تاریخی وجود دارد. اگر مسافر مازندران هستید می دانید که جاهای بسیار زیادی در این استان برای تفریح و گردش وجود دارد. قطعا پس از سفر به این استان مقادیر زیادی هوای پاک در ریه هایتان ذخیره خواهید کرد و با کوله باری خاطره به شهر خود بازخواهید گشت. در ادامه یادداشت به معرفی چند نمونه از جاذبه های گردشگری ساری در اطراف برج رسکت می پردازیم.

سد سلیمان تنگه: این سد نیز مانند این برج در بخش دودانگه استان مازندران واقع شده است و فاصله کمی (حدود 24کیلومتر) با آن دارد. این سد در میان کوهستان های سرسبز واقع شده و یک دریاچه مصنوعی نیز در اطراف آن تشکیل گردیده است. مناظر اطراف سد به شدت زیبا و چشم نواز هستند. امکان بازدید و قدم زدن روی تاج سد سلیمان تنگه نیز وجود دارد.

تالاب روستامولا: این تالاب به عنوان یکی از مقاصد گردشگری با هدف زالو درمانی شناخته می شود. این تالاب در نزدیکی روستایی به همین نام و در دل جنگل قرار دارد. فاصله این تالاب دیدنی با برج رسکت در حدود 22 کیلومتر می باشد و در هنگام طی کردن این مسیر، مناظر بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد.

باداب سورت: در منطقه باداب سورت چندین چشمه به حالت پلکانی و رنگارنگ وجود دارد که آب های موجود در آن خواص درمانی دارد. البته به غیر از خواص درمانی، چشمه های باداب سورت به حدی زیبا هستند که هر انسانی در طول عمر خود، حداقل یک بار باید از آن ها بازدید به عمل بیاورد.

 

ارسال دیدگاه